تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بوشهر میزبان روز ملی خلیج فارس

  هر چیزی جای خود نیکوست و شاید نام برازنده خلیج فارس هم در همین راستا، بهترین نام باشد. نامی که در تاریخ پر فراز و نشیب این خلیج کوچک همواره می‌درخشد و جایگاه بلندی در سرنوشت و سرشت مردم ایران به خصوص ساحل‌نشینان آن دارد.
  در مورد اهمیت و جایگاه خلیج فارس تاکنون سخن بسیار گفته شده است و در طول دو دهه اخیر به خصوص پس از تلاش‌های عرب‌های حاشیه خلیج فارس برای تغییر نام این گستره آبی، شکل منظم‌تری به خود گرفته است. در مورد این تلاش‌ها در فرصت مناسب به آن پرداخته خواهد شد، اما مساله مهم در حال حاضر چگونگی برگزاری بزرگداشت‌ها و مراسم‌هایی است که برای این خلیج دیرپا برگزار می‌شود.
  در طول سالیان گذشته بنا به هر دلیل- کم‌کاری ما بوشهری‌ها که در آن شکی نیست، لابی اندک در مرکز و یا... - این استان هرمزگان و شهرها و جزایر مختلف این استان بودند که میزبان روز ملی خلیج‌فارس می‌شدند و نشست‌ها و سمینارهای مختلفی در این حوزه برگزار می‌شد. 
  از اینکه این بخش از کشور عزیزمان، ایران میزبان جشنواره‌ها و این مراسم‌ها می‌شد، جای هیچ گلایه‌ای نبوده و نیست، اما اینکه چرا نباید چنین مراسم‌هایی در بوشهر برگزار شود، همواره سوال بی‌پاسخی بود که هیچ یک از مسوولان استانی در این مدت‌زمان حاضر به پاسخگویی به آن نبودند.
  در ایران سه استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان بر کرانه خلیج فارس خفته‌اند و از آن روزی می‌گیرند. اما اینکه چرا میزبانی چنین جشنواره‌های شایسته مردم خوب استان بوشهر است، دلایل متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:
  1- بوشهر بیشترین ساحل را با خلیج فارس دارد. حدود 900 کیلومتر ساحل، رقمی شگفت‌انگیز است که کمتر کشوری حتی چنین ساحل طولانی حتی با یک دریای آزاد می‌تواند داشته باشد.
  2- بیشتر خلیج‌فارس پژوهان بوشهری هستند. بر کسی پوشیده نیست که در طول دو سده اخیر بیشتر افرادی که در حوزه تاریخ بوشهر به تحقیق و پژوهش روی آورده‌اند، بوشهری بوده‌اند.
  3- بوشهر چشم ایران است. خلیج فارس در واقع با بوشهر شناخته می‌َشود، این استان در گستره بلند خود، بزرگ‌ترین منابع نفت و گاز کشور، بزرگ‌ترین پایانه صادراتی نفت و گاز کشور و... را در خود دارد.
  4- تاریخ بلند بوشهر. در طول هزاره گذشته این ساکنان بنادر مختلف استان بوشهر - از سیراف تا سی‌نیز- بودند که نام بلند این دریای کهن را به دورترین مناطق جهان می‌ّبرند و تاجران بوشهری بودند که در قرن هیجدهم و نوزدهم تجارت ایران را در دست داشتند.
  5- بوشهر مرکز حکمرانی بنادر و جزایر خلیج فارس. در دوره‌ای که استعمارگران سرگرم چپاول ایران بودند، این بوشهر بود که با قرار گرفتن در قالب یک حکمرانی مستقل، دست آنها را از بیشتر نواحی کشور کوتاه کرد و بخشی از استان خوزستان تا خود بندرعباس تحت نظر این حاکمیت قرار داشتند.
  6- بوشهر میزبان مبارزه با استعمار و اشغال. خلیج فارس در طول دو سده گذشته شاهد نبردهای سنگینی میان ایرانیان و قدرت‌های خارجی بوده است. 
  شکست یا پیروزی در این نبردها مهم نیست، مهم آن است که این مردم بوشهر بودند که برای محافظت از مام میهن دست به سلاح برده، جان‌نثاری کردند تا گزندی به این ملک نرسد.
  حال که به همت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است بوشهر میزبان روز ملی خلیج فارس باشد، یادآوری چند نکته مهم ضرورت دارد:
  الف) خوشحالیم که برگزاری این مهم بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد استان افتاده است و دبیرخانه آن نیز در این اداره قرار دارد.
  ب) روز ملی خلیج فارس، یک روز ملی است، نه یک روز سازمانی. ضرورت دارد که همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها در استان در قالب دبیرخانه این روز همکاری نزدیکی با اداره کل فرهنگ و ارشاد داشته باشند. نگارنده سال گذشته شاهد برخی ناهماهنگی‌ها میان دستگاه‌های اجرایی استان در این زمینه بود که ملال‌آور و تاسف‌بار است.
  ج) ما بوشهری‌ها عموماً برگزار کنندگان خوبی نیستیم، این را باید بدون تعارف گفت. 
  زمان برای برگزاری این روز تنگ است و لازم بود که خیلی زودتر دست به کار می‌بردند، اما باید از تجربه‌ استان همجوار نهایت بهره را برد.
  د) روز خلیج فارس را در بوشهر خلاصه نکنیم. باید از همه گروه‌های فرهنگی، هنری و نویسندگان و صاحب‌نظران این امر برای برگزاری این روز نهایت استفاده شود.
  ر) یادمان باشد که ما در یک نبرد شدید تبلیغاتی و فرهنگی به سر می‌ّبریم. لازم است که همه ارگان‌ها به خصوص سازمان صدا و سیما، رسانه‌های دیداری و شنیداری این جشنواره را پوشش مناسب خبری دهند.
  ن) استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد. هر چند رشد قارچ‌گونه و فصلی این نهادها در طول یک سال گذشته و وابستگی خاص آنها ملال‌آور است، اما دبیرخانه محترم توجه داشته باشد که از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد اصل و نسب‌دار در این روز بیشترین بهره را ببرد و دستکم از نظریات آنها استفاده کند.
  و) جشنواره خلیج فارس به سخنرانی چند عده معدود و محدود برای معرفی آنها و گرفتن چند عکس یادگاری تبدیل نشود. این فرصتی است که اگر خوب به آن پرداخته شود، تا همیشه در استان ما باقی خواهد ماند و تعلق به فرد و یا گروهی خاصی ندارد.
  ه) بامداد جنوب به عنوان اولین و تنها روزنامه استان وظیفه ذاتی خود می‌داند از تمام داشته‌های خود برای بهتر برگزار شدن این مراسم ملی استفاده کند. لذا از همین تریبون اعلام می‌کند به عنوان بازوی رسانه‌ای این جشنواره در خدمت دبیرخانه باشد همه اخبار مربوط به این روز را به صورت ویژه پوشش دهد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : بوشهر ,خلیج ,استان ,فارس ,میزبان ,گذشته ,خلیج فارس ,بوشهر میزبان ,ظرفیت سازمان‌های ,سازمان‌های مردم‌نهاد ,برای برگزاری ,ظرفیت سازمان‌های مرد ,
  بوشهر میزبان روز ملی خلیج فارس

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر